×

FORGOT YOUR DETAILS?

Manksan Amortisör hakkında daha fazla bilgi edinin..

Tarihçemiz, faaliyet alanlarımız ve üretim gruplarımızı inceleyin!

Amortisörlerin sıcaklık ile ilişkisi, montaj ve teknik bilgiler

Sıcaklık gazlı amortisörlerde iki şekilde farklılık gösterir ;

a) Amortisörün Çalışma Hızındaki Değişkenlik

 Amotisörün bulunduğu ortamın sıcaklığı arttıkça, amortisörün iç basıncıda artar. İç basıncı artan amortisörün çalışmasındaki hareket hızı artar.

b) Amortisör Kuvvetindeki Değişkenlik

 Amortisörün bulunduğu ortamdaki sıcaklık farkında anormal bir değişim oluyorsa (+20 C ‘ den -20 C ‘ ye düşme gibi ) amortisör görevini tam olarak yerine getirmeyebilir. Bu gibi durumlarda imalatçı firmaya önceden bildirilmesi gerekir.

Montaj ve teknik bilgi

Kullanıcının en çok dikkat etmesi gereken, montaj kurallarıdır. Montaja ne kadar dikkat edilirse ve kurallara uyulursa amortisörün ömrü o kadar uzun olur. Firmamızın ürettiği bütün amortisörler montaja hazır halde müşteriye sunulmaktadır.

  • Amortisör sipariş verirken  kataloğumuzdan doğru seçim yapınız. Bağlantı noktalarınızın yanlış seçimi amortisörün ömrünü kısalttığını unutmayınız.
  • Amortisör mili aşağıya gelecek şekilde monte ediniz.
  • Montajı yapılan amortisörün çalışması rahat sağlanmalıdır. Çalışması sonuna kadar devam etmelidir.
  • Amortisörün tüp(boru) kısmı kesinlikle ezilmemeli, kesici herhangi bir alet ile zarar verilmemeli. Unutmayınız ki içerisinde yüksek basınç bulunmaktadır.
  • Hassas işlenmiş, birtakım işlemden geçirilmiş amortisör miline de aynı şekilde zarar verilmemelidir. Üzerine herhangi bir darbe gelmemelidir.
  • Amortisör bağlantı parçaları ve çalışması kasıntısız olmalı. Kasıntı yaratabilecek durumlarda mafsallı başlık (oynar başlık) kullanılmalıdır.
  • Herhangi bir sistemde amortisörü emniyet parçası olarak kullanmayınız. Amortisör açık durumda iken zorla çekilip daha fazla zorlanmamalıdır.
  • Gazlı amortisörün bulunduğu ortam sıcaklığı -20 C ile +75 C yi geçmemelidir. Aksi durumlarda firmamızdan teknik bilgi isteyiniz.
  • Sadece iki bağlantı arasında kuvvet uygulanmalı. Uygulanacak farklı yöndeki kuvvet amotisörün bozulmasına sağlıklı çalışmamasına hatta patlamasına sebebiyet verebilir.

Yukardaki hususlara uyulduğu takdirde kullandığınız MANKSAN Gazlı Amortisör uzun süre sağlıklı çalışacağına garanti verebiliriz.

TOP