×

FORGOT YOUR DETAILS?

Manksan Amortisör hakkında daha fazla bilgi edinin..

Tarihçemiz, faaliyet alanlarımız ve üretim gruplarımızı inceleyin!

Gazlı amortisörlerin türleri ve alt türleri

Gazlı amortisörler kendi aralarında 6 ayrı türe ayrılmaktadır. Bunlar; standart, ters tepkili, kilitli, korumalı, özel kaplama ve emniyet mandallıdır.

Standart gazlı amortisörler

Yükleri kaldırmak,kaldırılan yükleri dengelemek ve sabit tutmak amacıyla kullanılır. Çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sınırsız başlık ve bağlantı elemanı imkanlarıyla güncel hayatın her safhasında kullanmak mümkün olan bu amortisör stroğu boyunca istenilen kuvvette hareket eder.

 

Ters tepkili gazlı amortisörler

Standart amortisörün tam tersi olarak hareket ederler. Standart amortisörün mili dışardayken itme yönünde kuvvet uygulanır, bu tip amortisör de ise tam tersi mil içeride olup çekme yönünde kuvvet uygulanarak istediğimiz sistem içinde kullanabiliriz.

Kullanım açılması zor olan kapak sistemlerinde ve bazı tıbbi aletlerde kullanmak mümkündür.İstenilen tip ve basınçta üretimi mümkündür.

 

Kilitli gazlı amortisörler

Standart tip amortisörün özelliklerine sahip olan kilitli amortisörlerin ekstra özelliği amortisör kapalı ve açık konumda kilitli olabilmesidir. Kilit özelliğinden dolayı stroğunu sonuna kadar çalıştırmak gerekmektedir.

Özelliği gereği ilk basımda kullanıma hazırlanır.(kilitten kurtulur) İkinci basmada stroğu boyunca hareket ettirilebilinir. Yine aynı şekilde kapalı konumda iken ilk basmada açılmaya hazır hale gelir. İkinci basmada stroğu boyunca açılabilir.

Kilit sistemi iki taraflı olmakla beraber tek taraflı da kullanılabilir.Yani ister açıkken ister kapalı konumdayken kilitleme özelliği kullanabilir. Şık ve kullanım kolaylığı bakımından mobilya sektöründe geniş kullanım alanları mevcuttur.

Tv üniteler, masa, sehpalar, kitaplık kapakları, kanepebaşlıkları, yatak odası mobilya grubunda kullanmak mümkündür.

 

Korumalı gazlı amortisörler

Standart amortisörle aynı özelliklere sahiptir.Fark olarak mil boyunca koruma kılıflarına sahiptir.Bu koruma kılıfları plastik olarak batı standartlarına sahiptir.İsteğe bağlı metal olarak üretilebilmektedir.

Kullanım alanları göz önüne alınarak mili darbelerden korozyundan kirden,boyadan,tozdan vb gibi amortisörün ömrünü azaltan bütün dış etkenlerden koruması şöşn kulkanılmaktadır.

Koruma kılıfları milin tamamını kaplar amortisör çalışırken amortisör borusu rehberliğinde strok boyunca hareket eder. Kullanım alanları oldukça geniştir.Motor kaputları, yan kapaklar, otobüs bagaj kapakları, arazi araçları ve koruma kapakları , tarım makineleri gibi sıralayabiliriz.

 

Özel kaplamalı gazlı amortisörler

Bu tip amortisörün çalışma prensibi standart amortisörün aynısı olup bütün amortisör tiplerinde uygulanabilir.Sadece imalatında kullanılan malzeme yapıları farklıdır.Genellikle 304 ve 316 paslanmaz malzemeden imal edilirler.

Korozyona karşı dayanıklı olan bu tipler genellikle deniz araçlarında tıp sektöründe medikal araçlarda gıda sektöründe ve diğer endüstriyel alanlarda oldukça kullanılmaktadır.

 

Emniyet mandallı gazlı amortisörler

Standart amortisörün özelliklerine artı olarak emniyet mandalı mevcut bu tip amortisör emniyet gerektiren özel durumlarda kullanılmaktadır.

Mil üzerine montaj edilen metal emniyet sistemi istek dışı oluşabilecek hareketleri önlemek veya amortisörün aniden kapanmasını önlemek için kullanılmaktadır.Kullanımı oldukça basit olan bu amortisör tipi otomatik olarak kilitlenme işlemi yapar.

Amortisör tamamen açık pozisyonda iken kilitlenme sistemi mil üzerine oturur ve amortisörün kapanmasını engeller. Ancak dışarıdan herhangi etken ile birlikte emniyet mandalına basıldığında mil ile birlikte boru üzerinde hareketi tamamlar.

Aynı zamanda mili dışarıda gelebilecek darbelere karşı koruyarak uzun zaman çalışmasını sağlar. İstenilen boy ve ebatlarda üretimi mevcuttur.

 

Rijit bloklift

Bu tip amortisörler standart amortisörlerden farklı olarak istenilen konumda kilitlenebilme özelliğine sahiptir.

Mil ucunda bulunan pim sayesinde amortisörü dolayısıyla yükünüzü istediğiniz konumda sabitleyebilirsiniz.

Pimi basılı tuttuğunuz sürece standart amortisör gibi çalışacaktır. Bu tip amortisörlerin kullanım alanı oldukça geniştir. Otobüs yolcu koltukları, büro koltukları, tren, gemi koltukları, hastane yataklarında, masaj yataklarında, masaların yükseklik ayarlarında, tıbbi cihazlarda vb.. birçok alanda kullanılmaktadır.

 

Ters bloklift

Rijit Blok o liftin tam tersi olarak hareket ederler. Pimi basılı olduğu sürece ters tepkili düz amortisör gibi çalışırlar. Yük ağırlığı yada dengeyi istenilen noktada tutarlar. Kumanda tahrik kolu vasıtasıyla amortisörü strok boyunca istenilen noktada kilitlemek mümkündür.

Kullanım alanı fazla geniş olmamakla beraber değişik pozisyonlarda yük kaldırmak veya dengede tutmak özel tasarımlı makina kapaklarında kullanmak mümkündür.

 

Ters pimli bloklift

Rijit Blok o lift amortisörlere benzerler. Sadece yahrik pimi ters tarafta yani arka taraftadır. Amortisör çalışmasını önündeki milin içeriye ve dışarıya hereketiyle gerçekleştirir. Herhangi yükü veya ağırlığı arkadaki tahrik pimi vasıtasıyla istenilen konumda tutmamız mümkündür.

Mobilya Sektörü ağırlıklı sistemlerde kullanılsa da zaman zaman sağlık sektöründe de karşılaşmak mümkündür.

 

Basınçlı damperler

Diğer adı yağlı amortisör olarak adlandırdığımız bu tipler oldukça geniş bir kullaım alanına sahiptir.

İçinde çok miktarda özel yağ ve az basınçlı azot gazı bulunmaktadır. Genellikle sürücü koltukları, körüklü koltuklar, sarsıntı ve vibrasyon oluşan mekanizmalarda, kapı ve pencere otomatiklerinde tekstil makinalarında yani darbe ve titreşimi kesmek istediğimiz her sistemde kullanmanız mümkündür.

 

Basınçsız damperler

Kullanım alanı geniş bu tip yağlı amortisör istenilen özelliklerde imal edilebilmektedir. İsteğe bağlı olarak gidiş ve geliş hızları ayarlanabilmektedir.

Damper kuvveti ve hızı içindekiler tahliye sistemi sayesinde ve kullanılan yağın özelliği bakımıdan istenildiği gibi ayarlanabilmektedir.

Sürücü koltuklarında asansör sistemlerinde tekstil makinelerında özel tasarım makine kapaklarında bu tip amortisör kullanmak mümkündür. Darbe ve titreşim önleyici özelliği kullanım alanını oldukça arttırmıştır.

TOP